BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tömegturizmustól szenved Európa, és ez a magyar nyaralókat is érinti

Olyan sok turista érkezik Európa egyes részeire, hogy a helyiek nyomására a döntéshozók korlátozzák az odalátogatók számát. A tömegturizmus elleni eszköz lehet például, hogy a turistákat külön díj megfizetésére kötelezik, mint Görögországban, de korlátozhatják a vendégéjszakák számát is, mint például Amszterdamban.

Spanyolországban tavaly több mint 85 millió turista fordult meg, amivel az ország Franciaország után a világ második legnépszerűbb turisztikai célpontjává vált. A mediterrán ország annyira népszerű a turisták körében, hogy számos részén tüntettek helyiek a tömegturizmus ellen. Csak az elmúlt negyedévben demonstráltak a külföldi utazók ellen Barcelonában, Mallorcán, a Kanári-szigeteken, a Baleár-szigeteken és Andalúziában is.

A tömegturizmus miatt Európában a turistákat külön díj megfizetésére kötelezik, mint Görögország, de lekorlátozhatják a vendégéjszakák számát, mint Amszterdam.
A tömegturizmus miatt Európában a turistákat külön díj megfizetésére kötelezik, mint Görögország, de lekorlátozhatják a vendégéjszakák számát is, mint Amszterdam / Fotó: AFP

Miért nem szeretik a helyiek a tömegturizmust?

A tömegturizmus nemcsak bevételt hoz az adott városnak vagy régiónak, de azzal együtt környezeti, gazdasági és társadalmi problémákat is. A helyiek főként az utóbbiakat elégelték meg.

A feszültség legnagyobb forrása az egész évben megfizethető lakások hiánya.

A jól fizető turisták miatt az ingatlantulajdonosok inkább rövid távra, az odalátogatóknak adják ki a lakásaikat, mint a helyieknek hosszú távú bérlésre. Emiatt a lakáspiac átalakult, egyrészt több lakást és házat nyaralási célra rendeztek be, másrészt pedig rendkívül felment a lakóingatlanok és a bérletek árai.

Barcelona városvezetése szeretné, ha öt éven belül több mint 10 ezer lakás visszakerülne a hosszú távú bérleti piacra. Ezt például azzal a drasztikus intézkedéssel érnék el, hogy lakást külföldieknek ne lehessen kiadni.

A view of the Barceloneta Beach and the promenade in Barcelona, Spain on June 19, 2024. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto) (Photo by Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
A barcelonai tengerpart megtelt / Fotó: NurPhoto via AFP

Mallorca azon gondolkodik, hogy hogyan akadályozhatná meg, hogy a külföldiek ingatlanokat vásárolhassanak. A törvényhozók azt mérlegelik, hogy miként tudnák megkerülni a tőke és az emberek, a munkaerő szabad áramlását. Az üdülőbérlést és a sétahajók kikötési engedélyét azonban már megszigorították. A sziget fővárosa, Palma pedig az illegális turistaszállások megszüntetésén dolgozik. Tavaly csaknem 12,5 millió turista érkezett a szigetre, ami új rekord.

A Kanári-szigetek is rekordszámú, 14 millió turistát fogadott tavaly. Ott az idegenforgalmi ágazat által termelt bevételek igazságtalan elosztása a legnagyobb probléma. A turisták növekvő száma ellenére az átlagfizetések ugyanis továbbra is alacsonyak, és idegenforgalmi adó sincs.

Elözönlötték az utcákat a spanyol hajléktalanok, a turizmus a bűnös

A kiadó lakások és szobák megfizethetetlenné váltak a fiatalok számára. A spanyol lakásválság miatt az utcákat elözönlötték a hajléktalanok, akiknek már a kormány szociális programjai sem tudnak segíteni.

A túlturizmust a spanyol lakosok mellett az olasz és a görög népesség is egyre nehezebben viseli

Franciaország a párizsi olimpiai játékokra tekintettel duplájára emelte az idegenforgalmi adót. A látogatóknak szállodai kategóriától függően akár 14,95 euró extra terhet is kell fizetniük. A törvényhozás ezenkívül évi 120 napra korlátozta az ingatlanok rövid távú bérbeadását. Párizs egymilliónál is több látogatóra számít az olimpia idején – mutatott rá a DW.

Eiffel,Tower,Aerial,View,,Paris
Párizs egymilliónál is több látogatóra számít az olimpia idején / Fotó: Shutterstock

Amszterdam évi 20 millió vendégéjszakában korlátozta a turisták által eltöltött időt. A holland fővárosban szállodát is csak akkor lehet építeni, ha egy másik bezár, és ez arra ösztönzi a fejlesztőket, hogy a városközponton kívüli helyszíneket válasszanak. Sőt, a jövőben a kikötőbe érkező sétahajók számát is korlátozni fogják.

Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök is hasonló intézkedést pendített meg, többek közt az Athénban kialakult állapotok miatt. Szerinte már jövőre korlátozhatják a sétahajók kikötéseit. A görög szövetségi statisztikai hivatal szerint az Égei-tenger déli részén a legmagasabb az egy lakosra jutó nyaralók aránya az Európai Unióban: egy helyi lakosra több mint száz ott éjszakázó turista jut. Görögország az év elején klímaadót vezetett be, amelyet a vendégéjszakák után kell megfizetni. A kormány a befolyt összeget az éghajlatváltozással kapcsolatos katasztrófák elkerülésére és megakadályozására fordítja.

Velence is díjat vezetett be, de ezt azoknak kell megfizetniük, akik nem éjszakáznak a városban. Az intézkedés célja, hogy visszaszorítsa az egynapos kirándulók számát, akik csak néhány órára jönnek, és kevés pénzt költenek a városban, de mégis hozzájárulnak a túlzott turizmus problémáihoz. Velence évente mintegy 20 millió turistát vonz.

Sportturizmus: átokká vált az olimpia Párizs számára

A drága szállások és jegyek, valamint az időjárás és a belváros lezárása is megöli a forgalmat. A sportturizmus erejére számítottak a vendéglátók, ehelyett azonban egy kiürült Párizsban kell tengődniük a következő egy hónapban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.

OSZAR »