BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Felfelé araszol a részvénypiac az amerikai munkaerőpiaci adatokra és Trump adócsomagjára várva

A Vietnámmal kötött amerikai vámmegállapodások hírére fellélegeztek a tőkepiacok, további megállapodásokat várnak. A részvénypiac és a kötvénykereskedelem következő időszakát alapvetően meghatározó munkaerőpiaci adatok érkeznek csütörtökön.

Az ázsiai részvénypiac enyhén emelkedett csütörtökön, a befektetők egy kulcsfontosságú amerikai munkaerőpiaci jelentésre vártak, amely igazolhatja a Federal Reserve közelgő kamatcsökkentéseit, valamint árgus szemekkel figyelik Trump elnök hatalmas adó- és kiadási törvénytervezetének kongresszusi elfogadását.

részvénypiac
Trump „gyönyörű, hatalmas” törvényére vár a részvénypiac / Fotó: AFP

A Wall Street rekordmagasságokban zárt az éjszaka folyamán, miután Donald Trump elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodást kötött Vietnámmal, amely többek között 20 százalék vámot tartalmaz az amerikai exportra. Ez felerősítette a reményeket, hogy további megállapodások is születhetnek, különösen mivel már folynak a tárgyalások egy Indiával kötendő kereskedelmi egyezményről.

  • Az MSCI Ázsia–Csendes-óceáni térséget (Japán kivételével) lefedő legszélesebb részvényindexe 0,2 százalékkal emelkedett, és közel négyéves csúcs alatt stabilizálódott. 
  • A japán Nikkei index stagnált. 
  • Kína vezető részvényeit tömörítő CSI300 0,2 százalékkal emelkedett, 
  • a hongkongi Hang Seng 0,6 százalékkal esett vissza, miután csütörtökön publikált adatok szerint Kína szolgáltatási szektora júniusban kilenc hónapja a leglassabb ütemben bővült. 
  • A Nasdaq és az S&P 500 határidős indexei alig változtak az ázsiai kereskedésben.

Továbbra is Trumpra és a munkaerőpiaci adatokra vár a részvénypiac 

A befektetők Donald Trump hatalmas adó- és kiadási törvénycsomagjának képviselőházi jóváhagyására vártak, amely a végső elfogadást jelentheti. A törvényjavaslat várhatóan 3,3 ezer milliárd dollárral növeli az amerikai államadósságot, miközben adócsökkentéseket és a társadalmi biztonsági hálók visszavágását tartalmazza.

A piacok számára a nap legnagyobb kockázatot jelentő eseménye az Egyesült Államok munkaerőpiaci jelentése lesz. 

  • Elemzők szerint júniusban 110 ezerrel nőhetett a foglalkoztatottak száma, miközben a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékra emelkedhet. A kockázat magas, mivel a magánszektor előzetes jelentése meglepetésre az elmúlt több mint két év első csökkenését mutatta. 
  • A munkaerőpiac ellenálló képessége az egyik fő oka annak, hogy a Federal Reserve döntéshozóinak többsége úgy véli, még kivárhat a kamatcsökkentésekkel, amíg jobban felmérhető a vámok inflációra gyakorolt hatása. 

Ezek a munkaerőpiaci mutatók arra figyelmeztetnek, hogy a munkanélküliségi ráta akár 4,4 százalékra is ugorhat, ami 2021 októbere óta a legmagasabb lenne 

mondta a Reutersnek Tony Sycamore, az IG elemzője. „Ez gyorsan 70 százalékra emelné egy júliusi Fed-kamatcsökkentés valószínűségét” – tette hozzá. 

A határidős piacok mindössze 25 százalék esélyt adnak a kamatcsökkentésre ebben a hónapban; a Fed idén még nem lazított monetáris politikáján – ami Donald Trump haragját is kiváltotta, aki szerdán ismételten Powell elnök lemondását követelte.

Feszülten vár a kötvénypiac is

A kötvénypiac feszült a munkaerőpiaci adatok előtt, mivel egy gyenge jelentés meredeken csökkentheti a hozamokat. 

  • A tízéves amerikai államkötvény hozama csütörtökön 2 bázisponttal 4,265 százalékra csökkent, 
  • a kétéves hozamok szintén 2 bázisponttal 3,77 százalékra estek. 
  • A dollár ismét nyomás alatt van, miután az éjszaka folyamán némi enyhülést mutatott. Trump kritikái után a Fed függetlenségével kapcsolatos aggodalmak több mint három éve nem látott mélypontra nyomták a zöldhasút a főbb devizákkal szemben. 
  • Az euró 0,1 százalékkal 1,1807 dollárra emelkedett, alig maradva el a kedden elért közel négyéves csúcstól (1,1829),
  • A font 0,1 százalékkal korrigált felfelé az előző napi 0,8 százalékos zuhanás után, mivel enyhültek a Rachel Reeves pénzügyminiszter jövőjével kapcsolatos aggodalmak.

A befektetők idegességét fokozta az Egyesült Királyság pénzügyei körüli bizonytalanság, miután a kormány visszavonta a jóléti reformokat. Ennek hatására a brit államkötvényhozamok egy ponton közel 23 bázisponttal ugrottak meg – ez a legnagyobb napi emelkedés 2022 októbere óta.

  • Az árupiacokon az olajárak enyhén csökkentek, miután előző nap 3 százalékkal emelkedtek arra a hírre, hogy Irán felfüggesztette együttműködését az ENSZ atomügynökségével. 
  • Az amerikai nyersolaj határidős ára 0,4 százalékkal 67,20 dollárra csökkent hordónként, 
  • a Brent ára 0,4 százalékkal 68,84 dollárra esett. 
  • Az arany ára 0,4 százalékkal 3342 dollárra csökkent unciánként.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.

OSZAR »