Berlin első számú prioritásává kívánja tenni leromlott vasúti hálózatának rendbehozatalát, ezzel kezdené a német infrastruktúra fejlesztését. A kormány igyekszik felgyorsítani a kiadásokat az 500 milliárd eurós infrastrukturális alapból, amelynek célja Európa legnagyobb gazdaságának kivezetése a stagnálásból.
A Financial Times a tervekhez közel álló forrásoktól úgy értesült, hogy Lars Klingbeil alkancellár és pénzügyminiszter idén akár 10,5 milliárd euróval is finanszírozná a vasutat az összeköttetések fejlesztése érdekében, így az állami tulajdonú Deutsche Bahn kapná a legnagyobb részt a 2025-re előirányzott 22 milliárd eurónyi infrastruktúra-beruházásból.
Az idei évre tervezett további beruházások között szerepel
A terv része annak az intézkedéssorozatnak, amelyet a Friedrich Merz kancellár vezette koalíciós kormány még ebben a hónapban elfogadni tervez, azzal a céllal, hogy szeptemberben a törvényhozás mindkét háza jóváhagyja azokat.
A német hadsereg korszerűsítésére irányuló jelentős kiadási program mellett az 500 milliárd eurós, 12 éves infrastrukturális alap központi szerepet játszik a koalíció törekvésében, hogy véget vessen a három éve tartó gazdasági stagnálásnak.
A kormány a múlt héten már jóváhagyott egy 46 milliárd eurós vállalati adókedvezmény-csomagot is a 2025–2029 közötti időszakra.
Az infrastruktúra-alapot és annak első keretösszegeit a kormány várhatóan június 24-én fogadja el, egy kalap alatt a 2025-ös költségvetéssel, amelyet még nem sikerült véglegesíteni, miután az előző, Olaf Scholz vezette koalíció tavaly novemberben egy finanszírozási vita miatt összeomlott.
A februári előre hozott választásokon aratott konzervatív győzelem után Merz enyhítette az alkotmányos adósságplafont, lehetővé téve a korlátlan védelmi célú hitelfelvételt, valamint létrehozta az 500 milliárd eurós alapot az elöregedett utak, hidak, kórházak és iskolák korszerűsítésére. A következő két év prioritása a pénzeszközök gyors mozgósítása, ezt követően kerül sor a stratégiai, hosszú távú beruházásokra.
A nagy kérdés az, hogy mennyire gyorsan tudjuk ezt a pénzt mozgásba hozni – és a Deutsche Bahn az egyértelmű kiindulópont, mivel náluk már elkészültek a részletes beruházási tervek
– mondta Henning Meyer, a tübingeni egyetem közpolitikai professzora.
A gyakran késő, leromlott állapotú vonatok egyfajta szimbólumává váltak Németországban. Mielőtt a Scholz-féle koalíció összeomlott volna, a Deutsche Bahn 53 milliárd euró értékű szükséges beruházást azonosított.
A kormány abban bízik, hogy a közlekedés rendbehozásával sikerül megváltoztatni a politikai hangulatot az országban, ahol az Alternatíva Németországnak (AfD) már a második legnagyobb erővé vált a Bundestagban, a szavazatok több mint egyötödét megszerezve. Meyer hozzátette:
bár ez rövid távon fennakadásokat okoz, ez az a terület, ahol az emberek a leginkább érezhetik majd a mindennapi életükben a konkrét javulást.
A 46 éves Klingbeil – aki egyben a Szociáldemokrata Párt társelnöke is – abban reménykedik, hogy politikai hasznot húzhat az ország rozoga infrastruktúrájának korszerűsítéséből a 2029-es általános választások előtt. Miután az SPD februárban mindössze 16 százalékos eredményt ért el – történetének legrosszabbját a 19. század vége óta – mégis az egyetlen lehetséges koalíciós partnerként került szóba Merz kereszténydemokratái számára, miután Merz kizárta az együttműködést az AfD-vel. Ez az erős alkupozíció segítette Klingbeilt abban, hogy megszerezze az 500 milliárd eurós infrastruktúra-alapot – amely az SPD egyik kampányígérete volt – cserébe azért, hogy támogatja Merz tervét az adósságfék védelmi célú lazítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.