Az OpenAI történetének legnagyobb felvásárlását hajtotta végre: 6,4 milliárd dollárért megszerezte az io nevű hardverstartupot, melyet Jony Ive, az Apple egykori vezető dizájnere alapított. A lépés azt jelzi, hogy a ChatGPT fejlesztője eddig főként szoftveres területen volt aktív, most viszont a fizikai világba is szeretné beágyazni mesterséges intelligenciáját (MI).
Jony Ive neve szinte egybeforrt az Apple aranykorával – többek között az iMac, az iPod, az iPhone, a MacBook Air és az Apple Watch dizájnja is az ő nevéhez fűződik. Miután 2019-ben, 27 év után távozott a cégtől, létrehozta a LoveFrom nevű kreatív kollektívát, amely építészeket, mérnököket, zenészeket és más művészeket tömörít. Az io ennek a kollektívának egyik projektjeként jött létre alig egy éve, több korábbi Apple-alkalmazott közreműködésével. A bejelentést egy közös blogposztban tették meg, ahol Ive és az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman azt írta:
Barátságra, kíváncsiságra és közös értékekre épülő együttműködésünk hamar ambiciózus irányt vett.
Bár konkrét termékekről még nem árultak el részleteket, azt hangsúlyozták, hogy az elméleti ötletek mára kézzelfogható dizájnokká fejlődtek. A tranzakció részeként az io csapata beolvad az OpenAI San Franciscó-i központjába, és szorosan együttműködik a kutató- és termékfejlesztő részlegekkel. Bár Ive nem csatlakozik hivatalosan az OpenAI-hoz alkalmazottként, cége az összes OpenAI-termék dizájnjáért felel majd, ideértve a szoftveres felületeket is – számolt be a The Guardian.
Az OpenAI eddig nem mutatott be saját fejlesztésű hardvert, de az utóbbi időszakban több jel is utal arra, hogy ez hamarosan megváltozik. A cég többek között olyan szakembereket szerződtetett, mint Caitlin Kalinowski, aki korábban a Meta AR-szemüveg projektjét vezette, és most az OpenAI-nál robotikai partnerségek kialakításán dolgozik. Emellett befektettek a Physical Intelligence nevű robotikai startupba is, melynek célja az általános mesterséges intelligencia „fizikai világba” való integrálása.
Az OpenAI egyre vonzóbb célpont a befektetők számára is:
a vállalat értékét 300 milliárd dollárra becsülik, és nemrégiben egy 40 milliárd dolláros tőkebevonási kört is lezártak a SoftBank vezetésével.
A Microsoft tavaly 13 milliárd dolláros befektetéssel, 49 százalékos részesedést szerzett a vállalatban.
Az io mellett az OpenAI idén már megvásárolta a Windsurf nevű, mesterséges intelligenciával támogatott kódolási eszközt 3 milliárd dollárért, valamint a Rockset valós idejű adatelemző platformot is – az utóbbinak a vételárát nem hozták nyilvánosságra. Mindezek arra utalnak, hogy az OpenAI nemcsak az MI-szoftverek fejlesztésében, hanem a fizikai megtestesítésükben is vezető szerepre tör. A Jony Ive-féle dizájn és a ChatGPT mögötti technológia találkozása pedig új fejezetet nyithat a mesterségesintelligencia-eszközök világában.
Kódolás mesterséges intelligenciával: új korszak a szoftveriparban – így alakulhat át a szoftverfejlesztők világa
A legnagyobb tech cégek újabb mesterségesintelligencia-alapú kódoló ügynököket dobtak piacra , melyek célja, hogy a programozók válláról levegyék a monotonná vált, időigényes feladatokat. A Microsoft és az OpenAI új fejlesztései már most a szoftverkódok jelentős részét automatikusan generálják – de az emberi kreativitást még nem tudják pótolni. Miközben a technológia átalakítja az iparágat, komoly kérdések merülnek fel a minőségbiztosítás, a munkaerőpiac és az MI megbízhatósága kapcsán is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.